lodz_herbZadanie w ramach przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Być jak tęcza” to projekt, który ma za zadanie pokazać dzieciom i młodzieży ze środowiska zagrożonego alkoholizmem i patologia społeczna ciekawe sposoby spędzania czasu wolnego, możliwości rozwijania predyspozycji i uzdolnień jako alternatywę do powielania negatywnych życiowych wzorców w rodzinie. Jednocześnie ma umożliwić nadrobienie zaległości szkolnych i umożliwić osiągniecie szeroko rozumianego sukcesu edukacyjnego. Dla jednych z beneficjentów będzie to osiągniecie wysokiej średniej ocen, dla innych poprawa wymowy, akceptacja środowiska, czy uzyskanie promocji do kolejnej klasy.

Planowane działania projektowe zostały poprzedzone diagnoza przeprowadzona na terenie placówek, którym zaproponowano udział w projekcie. Wyniki diagnozy zostały przełożone na typy zajęć zorganizowanych dla beneficjentów.Swoim zasiegiem projekt ma objac grupe beneficjentów z dwóch łódzkich dzielnic – Starego Polesia i Starego Widzewa, w których problem alkoholu w rodzinach wystepuje bardzo czesto, a dzieci i młodziez bardzo wczesnie eksperymentuja zuzywaniem alkoholu.W ramach projektu prowadzone beda róznorodne formy oddziaływan profilaktycznych dla dzieci imłodziezy. Promujac zdrowy styl zycia, mozliwosc ciekawego spedzania czasu wolnego, chcemy dotrzec do jak największej grupy, pokazując, ze mozna ciekawie spedzac czas i rozwijac sie bez alkoholu. Do udziału w zajeciach zamierzamy właczyctakze grupe beneficjentów niesprawiajacych kłopotów wychowawczych oraz odnoszacych sukcesy edukacyjne. Uczestnicyci stana sie pozytywnym wzorcem do nasladowania, zobrazowaniem mozliwosci osiagniecia sukcesu przez kazdego młodegoczłowieka, niezaleznie od srodowiska, w jakim sie wychowuje i dorasta. Jednoczesnie poprzez ich udział w zajeciach niestworzymy podczas zajec dodatkowych enklaw ubóstwa, patologii i przejawów dysfunkcji. Grupa ta stanie się „motorem napędowym” dla reszty uczestników programu.

Być jak tęcza” to znaczy nosić w sobie kolory – potrafić określić i wybrać swój własny kolor, nie zamykając się na inne, dobierając odcienie, łącząc barwy w paletę życia. Działania w ramach projektu symbolizowane są poprzez kolory:

  • Niebieski – zajęcia poznawcze,
  • Zielony – zajęcia wspierające,
  • Czarny – zagrożenia,
  • Żółty – talenty,
  • Pomarańczowy – happening pod hasłem: „Być jak tęcza” .

Paleta barw pozostaje otwarta, projekt w założeniu ma być wzbogacany i rozwijany poprzez kolejne kolory.
Projekt współfinansowany  przez Miasto Łódź i Fundację Prospołeczną Poducha