Fundacja Poducha wspiera akcję SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO, realizowaną przez Fundację Dar edukacji z Łodzi.

gotowanie_008Smacznie, Zdrowo, Kolorowo to akcja propagująca wspólne spędzanie czasu podczas przygotowywania i spożywania rodzinnego posiłku.
Przewodnim wydarzeniem promującym akcję jest organizowany cyklicznie konkurs na potrawę przyrządzaną wspólnie przez rodziców z dziećmi.

gotowanie_007Konkurs Smacznie, Zdrowo, Kolorowo sprzyja:

  • pogłębianiu relacji rodzic – dziecko,
  • rozbudzaniu pasji gotowania,
  • kształceniu estetyki podawania potraw i aranżacji stołu,
  • poznawaniu zasad savoir vivr’u,
  • smakowaniu „kuchni świata”.

gotowanie_003Organizatorem programu jest Fundacja Dar Edukacji z siedzibą w Łodzi.
Konkurs realizowany jest w dwóch etapach. Pilotażowa edycja konkursu rozgrywa się na terenie Szkoły Kornelówka w Łodzi i mogą wziąć w niej udział dzieci wraz z opiekunami tej placówki. Kolejny etap konkursu (rok szkolny 2013/14) skierowany będzie do dzieci i rodziców z terenu województwa Łódzkiego.

gotowanie_002Każdemu z kulinarnych spotkań towarzyszy element edukacyjny poświęcony odkrywaniu kolejnych tajemnic kuchni: przyprawy, zioła, oleje, ryby, mięsa, herbata, czekolada, pierniki, naczynia, savoir vivre, aranżacja stołu.

Edycja pilotażowa konkurs przebiega w 4 etapach i kończy się finałem.
W każdym etapie konkursu spotykają się dwuosobowe zespoły (rodzic z dzieckiem) i wspólnie sporządzają potrawę. Podczas każdego ze spotkań wyłaniany jest zwycięzca. W finale spotykają się 4 „szkolne” drużyny wyłonione w kolejnych etapach oraz zaproszeni goście z życia publicznego wraz ze swoimi pociechami.

gotowanie_001W konkursie mogą uczestniczyć następujące pary: Mama z dzieckiem, Tata z dzieckiem, Dziadek lub Babcia z wnuczkiem lub wnuczką. Uczestnicy konkursu otrzymują odpowiednio wcześnie informację o możliwości wykorzystania określonych produktów podczas tworzenia swojej fantazji kulinarnej. Zatem mają czas na opracowanie strategii komponowania swojego dania.

Nad poszczególnymi etapami konkursu będą czuwali profesjonalni kucharze i pasjonaci gotowania. Do jury konkursu zapraszane będą osoby znane ze świata sztuki, kultury, sportu i polityki.

gotowanie_006Etapy konkursu: 27 luty, 16 marca, 12 kwietnia, 15 maja,
Finał: początek czerwca

Miejsce konkursu:
Siedziba Fundacji Dar Edukacji,
91-744 Łódź, ul. mjr. H. Sucharskiego 3
KRS 0000442731

gotowanie_004Kontakt
Fundacja Dar Edukacji
91-744 Łódź
ul. mjr. H. Sucharskiego 3
tel.: 42 656 19 06
smacznego@kornelowka.edu.pl

Opis projektu można znaleźć tutaj. – >>

 

gotowanie